Hurda Çeşitleri

Hurda, bir amaç için üretilmiş malzemenin artık kullanılamayacak duruma geldiği haline denir. Hurda birçok bileşen maddeden oluşabilir. Sektörlerin çoğundan tedarik edilebilir ve dönüştürüldükten sonra tekrar kullanılabilir. Hurdanın bu kadar değerli olmasının sebebi ekonomik ve çevresel yararının göz ardı edilemeyecek kadar çok olmasıdır. Geri dönüştürülen hurdalar hem ekonomik alanda büyük bir tasarruf sağlar hem de doğadaki atıkların tekrar hammadde olarak kullanılmasına olanak sağlar. 

Hurdanın birçok çeşidi bulunur. Hepsi ayrı sektörlerde kullanılmak üzere ayrıştırılabilir. Hurda çeşitleri fiyatları hurdanın cinsine, kalitesine ve ağırlığına göre değişiklik gösterir. Doğal kaynakların korunması adına geri dönüştürülen hurdalar aşağıdaki gibi çeşitlendirilebilir. 

Bir çok hurda türü bulunmaktadır. Hurda çeşitleri, içerdikleri materyaller, dönüştürülme oranları, kullanım alanları ve bunun gibi etkenlere bağlı olarak toplanıp ayrıştırılır. 

Bazı hurda çeşitleri ile ilgili kısa bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Hurda Çeşitleri


Metal Hurdası:

Özelliklerini bozmadan geri dönüştürülen değerli materyallerdir. Değerinden metal hurdası alımı, bu geri dönüşümü yapanlar ve geri dönüşüme aracılık edenler için oldukça önemlidir. En değerli hurda türü olan metal hurdası, birçok türeve sahiptir. Metal içeren her türlü hurda, hurdacı için büyük önem taşır. 


Sarı Hurdası:

Çok çeşidi olan bir hurda türüdür. Bu yazın sarı hurda alımı da oldukça fazla rağbet gören bir hizmettir. Çeşidinin çok olması sarı hurdası fiyatları ile ilgili de değişikliğe sebebiyet vermektedir. Dünya'da en çok geri dönüştürülen hurda çeşidi olan sarı hurdası, musluk, mühimmat muhafazaları, kilitler ve bunun gibi yerlerde kullanılır. 


Bakır Hurdası:

En değerli olan hurda türlerinden biridir. Enerji, eletronik, sanayi, inşaat, ulaşım ve endüstriyel sektörler gibi bir çok sektörde bakır hurdası kullanılır. Hurda bakır alımı oldukça önemli bir hizmettir. İletken olması, bakır hurdası hem sektörler açısından hem de hurdacı açısından çok değerli kılar.


Alüminyum Hurdası:

En yaygın olarak kullanılan hurda çeşididir. günlük hayatta kullanmaya en müsait hurda olan alüminyum hurdası, hurdacı açısından da kolay ulaşılabilir bir tür haline gelmiştir. Sektördeki bu bolluk, alüminyum hurda fiyatları ile ilgili bir değişikliğe fazla sebep olmamıştır.
 Her hurda çeşitlerinin kullanım alanı farklı olabilir. Bu yüzden bütün hurda fiyatları Londra Hurda Borsasına göre değişiklik göstermektedir. Hurdacı Etkin bütün hurdalarınızı yüksek fiyattan alır. Hurda çeşitleri  ve güncel hurda fiyatları hakkında bilgi almak için buraya tıklayın. 

Hurda Çeşitleri ile ilgili PDF yazımıza aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz.

https://www.hurdacietkin.com/dosyalar/2022/1/hurda-cesitleri-hurdaci_26012022101315.pdf

Metal Hurdası

Hurda, birçok çeşite ayrılabilir. Bu çeşitlerden en değerlisi metal hurdadır. Metal hurda, kullanım ömrü sona erdiyse hurdacı tarafından değerinin üstünde fiyattan alınır ve geri dönüşüme kazandırılması için ayrıştırılır. Güncel metal hurda fiyatları için Hurdacı Etkin ile iletişime geçebilirsiniz.
Sarı Hurdası

Sarı hurda, pirinç alaşımı kullanılarak elde edilen ürünlerin sarı renkli olmasından dolayı sarı hurda ismini almıştır. Sarı hurda, diğer hurda çeşitlerine göre yüksek fiyatlı bir hurdadır.
Bakır Hurdası

Bakır hurdası, en değerli hurda çeşitlerinden biridir. En yüksek metal hurda çeşidi olan soyma bakır, mutfak eşyaları, elektrik ve elektronik sanayileri başta olmak üzere fazlaca alanda kullanılır. 
Demir Hurdası

Demir hurdası, çelik ve demir ürünlerinin üretimi için çok önemli bir hammadedir. Demir çelik üretim ve döküm firmaları, demir hurdasının geri dönüştürülmesine büyük ölçüde ihtiyaç duyarlar.
Alüminyum Hurdası

Alüminyum hurdası, hurda piyasasında en yaygın olarak bulunan hurda çeşididir. Gündelik yaşama en uygun çeşit olması alüminyum hurdasını kolay ulaşılabilen yaygın çeşit haline getirmiştir. Araç motorlarının muhafazasında kullanılan alüminyum geri dönüşümü ve eritilmesi zor olduğundan piyasaya göre düşük fiyatlardan alınmaktadır. 
Kablo Hurdası

Kablo hurdası, içindeki bakır teller ve dışındaki plastik ürün ile iki gruba ayrılır. Hurdacılık sektöründe ulaşılması kolay hurda olan kablo hurdası geri dönüşüm sektöründe çok önemli bir yerdedir. Kablo hurdasının içindeki bakır yüzdesi kablo hurdası fiyatlarını etkileyebilir. 
Plastik Hurdası

Plastik hurdası doğadan çıkarılan bir maden değildir. Ham petrol, gaz ve kömürün ısı ve basınç altında reaksiyona sokulması sonucu plastik maddesi elde edilir. O yüzden Plastik hurdasının doğada çözünümü uzun yıllar alır. Uzun yıllar almasının yanı sıra çevreye de oldukça zararlıdır. 
Çinko Hurdası

Çinko hurdası, kaplama ve ayrıştırma işlemlerinde sıklıkla kullanılan bir materyaldir. Yapı gereği döküm sanayide de kendine yer bulur. Çinko hurdası soğuk hava koşullarına en dayanıklı değerli madenler arasında bulunur. Birçok sektörde kullanılması, çinko hurdasının geri dönüşüm sektöründe ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu gösterir.  
Krom Hurdası

Krom hurdası Türkiye'de yaygın olarak kullanılır ve geri dönüştürülür. Bu yüzden krom hurdası en ihtiyaç duyulan değerli madendir. Hurda krom, çelik sektörü, otomotiv sektörü, tuğla kalıplarının yapılması ve kaplanması gibi alanlarda kullanılır. 
Kurşun Hurdası

Kurşun madeni çıkarılması çok zahmetli ve yüksek maliyetli bir materyaldir. Bu yüzden kurşun hurdası çok değerlidir. Kurşun hurdası dayanıklı, paslanmaz ve sağlam bir malzemedir. Bu yüzden Kurşun hurdası sanayide oldukça fazla kullanılır. Üstelik işlenmesi diğer hurdalara göre daha kolaydır. 
Kağıt Hurdası

Kağıt hurdası, çeşitli kağıt atıklarının, gazetelerin, dergilerin, okul kitaplarının, kullanılmış post-it kağıtların, zarfların, kağıt peçetelerin, kağıt ambalajların ve benzeri materyallerin geri dönüştürülmesi ile oluşur. 
Karton Hurdası

Ülkemizde en çok toplanan ikinci hurda çeşidi olan Karton hurdası, geri dönüşüm ve çevrenin korunması için oldukça önemlidir. Karton hurdası alımı genellikle kilogram üzerinden yapılır. Karton hurdası, en çok alım-satım yapılan hurda çeşididir. Karton hurdası geri dönüşümü, enerji tasarrufu ve su tasarrufu yapılmasını sağlar. Çevre koruması için de çok büyük önem taşır.